Günlük kullanımda ayak bileğini sıkıca kavrayan ayakkabılar destek vermesi bakımından tercih edilmeli.
 topuklu ayakkabı ve bel fıtığı
Dr. Terzi, ideal topuk yüksekliğinin 3- 4 santimetre olduğunu, burunlu, yüksek topuklu ayakkabıların denge bozukluğu ve ayak ağrılarına neden olduğunu, ayrıca yüksek topukların bel çukurluğunu derinleştirdiğinden bel ağrısı sorunlarını ortaya çıkarttığını bildirdi. Yanlış ayakkabı seçiminin, parmaklarda şekil bozukluğuna, ağrıdan kireçlenmeye kadar birçok soruna neden olduğunu belirten Dr. Turgut Terzi, şöyle dedi:

“Dar burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar denge bozukluğuna ve ayak ağrılarına yol açıyor. Yüksek topuklar bel çukurluğunu derinleştirdiğinden, altta yatan sınırlı bel darlığı olan hastalarda ağrının daha erken ortaya çıkmasına ve artmasına neden olabilir. Bu yüzden ayakkabı seçimi çok önemli. Yanlış seçimin tırnak batmaları, ayak mantarı, acılı nasırlar ve basma bozukluklarına neden oluyor. Uygun olmayan ayakkabı aynı zamanda çabuk yorulmayı, bilek burkulmalarını, ayak, bacak ve bel ağrılarını da beraberinde getiriyor. Ayakkabı alerjik reaksiyonlara yol açmayan maddelerden yapılmış olmalı.”

Bir önceki zayıflama yazımız olan Fibroadenom (Fibrokist) - İbrahim Saraçoğlu başlıklı makalemizde kasik agrilarina sifali bitkiler, kemik ağrısı kesen bitki ve keten tohumunun zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzerler konular ;

Etiketler:, , ,