ömer coşkun kireçlenme için bitkisel kür

Kireçlenme nedir

Kireçlenme toplumda karşılaşılan en sık rastlanan hastalıklardan biridir.
 ömer coşkun kireçlenme için bitkisel kür
Eklemlerin iç yüzünü kaplayan kıkırdağın kaybolması sonucunda, normalde eklemlerin hareket etmesini sağlayan ve yastık görevi gören kıkırdağın kaybolması sonucunda kemikler birbiri üzerine biner. Aşınma oluşarak ağrı yapar. Kireçlenmenin en sık olduğu yerler vücutta baş parmağın kökü, kalça, diz ve ayak eklemleridir.
En fazla görülen yerler el, baş parmağı kökü, kalça ve dizdir. Genellikle yaşlı insanların hastalığıdır. 60 yaşından sonra erkeklerde ve kadınlarda sık görülür. 70 yaşından seksen yaşından sonra toplumda % 30-40 lara çıkmaktadır. Çok yoğun karşılaşılan bir durumdur. Bir miktar genetik özellik taşımasına rağmen genetik özelliklerden daha çok ağırlık ve mekanik özellikler ile ilişkilidir. Kişi ne kadar şişmansa kireçlenme oranı da ona göre artar. Fakat kişi genetik bir risk taşıyorsa ve ailede yoğun kireçlenme varsa birden fazla eklemde kireçlenme ile tabipların karşısına böyle bir rahatsızlık çıkabilir. El, diz ve kalça eklemleri dışında daha az görülen kireçlenmede omurilikte omurga üzerindeki eklemlerde olur.

Kireçlenme belirtileri

Kireçlenmenin en önemli belirtilerinden birisi ağrıdır. Ağrının da kendine özgü niteliği vardır. Kireçlenmesi olan insanlar, iltihaplı romatizması olan insanlar gibi sabah ağrı çekmezler. Daha çok eklem kullanıldığı zaman, yorulunca ortaya çıkan bir ağrı görülür. Yani kişi sabah kısmen rahat kalkar. Ama gün içerisinde kireçli eklem kullanıldıkça ağrı artar. Diz kireçlenmesi olan insanda, öğlen sonrasında akşam saatlerinde, tüm bir yürüyüşten sonra şiddetli bir ağrı duyar. Ağrıyı en çok arttıran nedenler, merdiven inmek yokuş inmek gibi durumlardır. Genellikle dinlenme saatinde ağrı geçmektedir. Kişide kalça kireçlenmesi varsa, yürürken ağrı duymaktadır. Bir takım hareketleri yapması güçleşir. Örneğin, kişi eğilip ayakkabısını bağlayamaz, çizmesini ayakkabısını çıkartmakta zorluk çeker. Yoruldukça ağrı artar. Eğer kişide birinci parmak kökünde bir kireçlenme varsa bulaşık yıkarken, sabahları el yıkanırken, akşam saatlerinde el kullanıldığında, yorulunca, ince iş yapılınca, parmak kökü ağrısı ile karşılaşılır.

Kireçlenme tedavi

Kireçlenme tedavisinde şişmanlık önemli bir faktör olduğu için kilo vermektir. Diz ve kalça kireçlenmelerinde kilo verilmesi gerekir. Sadece kilo vermek bile o eklemin ömrünü ciddi arttırabilir. Kişi ne kadar kilo verirse versin sende bir iki kere eklem kullanıldığı zaman ciddi ağrılar olur. Ağrı sırasında hasta eklemi mümkün olduğunca istirahata almalıdır. Glukozamin kondroitin denilen kireçlenmeyi engellediği iddia edilen, bir başka ilaç daha vardır piyasada. Bu ilacın kullanımının da iyi olduğunu söyleyen kişiler vardır. Fakat, bugüne kadar yapılan çalışmalar, bu ilacın eklem kireçlenmesi konusunda olumlu etkisi olduğunu göstermemiştir. Bu yüzden dünyada bir kısım insan bunu kullanır, bir kısım insan bunu kullanmaz. Ama böyle bir ilacın olduğu da bilinmelidir. Diz kireçlenmesi için bacak egzersizleri, su içinde yapılan egzersizler, tedavide, aynı zaman da kireçlenme ağrıları konusunda fayda sağlamaktadır. Çok ileri kireçlenme olursa eklemden artık hayır gelmeyeceği, ilaç tedavisi, fizik tedavi ile fayda sağlamayacağı anlaşılırsa, o ekleme protez takılması ve o ekleme yenilemek için gerekli girişimlerin yapılması beklenir.

Kireçlenmenin sebepleri

60 yaşın üzerinde yoğunluğu artar. İkinci en önemli risk faktörlerinden biri şişmanlıktır. Eklemlere ne kadar yük taşıtılırsa kireçlenmede o kadar kolaylaşır. Genetik faktörler de tüm kireçlenmeler için etkili olduğu söylenemez. Ama birden fazla eklemde yoğun kireçlenme ile giden yoğun bir kireçlenme de vardır. Bu yüzden genetik faktörlerden de bahsetmek söz konusudur. Bazı mesleklerde kireçlenme söz konusu mudur sorusuyla tabiplar sık karşılaşır. Kireçlenmeyi arttıran bir meslek kişide yoksa, eklemlerine ağırlık binmiyorsa, kireçlenmeden bahsetmek mümkün değildir. Ev kadınlığı yapmak, ev işleri ile uğraşmak, kireçlenmeyi riske arttıran bir şey değildir. Kireçlenmede genetik faktörler ve şişmanlık ön plandadır. İkincil kireçlenme denilen şeyler vardır. Eklemin bir başka hastalığı eklemi yavaş yavaş yer ve belli bir zamandan sonra ikinci bir kireçlenme birincil kireçlenmeden çok kolay ayırt edilemeyecek bulgulara yol açar. Kişide doğuştan kalça çıkıklığı varsa, doğuştan eklemlerin bazılarında bir takım anormallikler varsa daha genç yaşlarda kireçlenme ile karşılaşma şansı vardır. İltihaplı bir rahatsızlığa ikincil olarak da gelişir. Sonuç olarak birincil kireçlenme gibi davranır. O ekleme kireçlenmede yapılacak olan protez takma gibi işlemler yapılır.

Bir önceki zayıflama yazımız olan ibrahim saraçoğlu ökse otunun faydaları başlıklı makalemizde ökse otu nasıl kullanılır dikkat dağınıklığına faydası, ökse otu şeker hastalığı ve ömer coşkun ökse otu nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Aramalar:

Benzerler konular ;

Etiketler:, , ,