Bebeğin Suyunun Azalması – Oligohidroamnios

Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı koruduğu gibi, bebeğin büyümesi ve gelişmesine de olanak sağlar.
Oligohidramniyos amniyon (rahim içi) sıvısı miktarının 500 ml.’den az olması durumudur.
 Bebeğin Suyunun Azalması   Oligohidroamnios
“”X 5 aylık bebeğin burnu tıkanırsa X yeni doğan bebeğin yüzü kızarması nedeni X 9 aylık bebek grip X bebek burun damlası bütün olarak “”

Oligohidramniyos nedenleri şunlardır:
Bebekte böbrek yokluğu (birinin veya her ikisinin)
İdrar yollarında tıkanıklık oluşturan durumlar
Fetüse ait bazı anomaliler

Zarların erken yırtılması
Gün aşımı
Plasentada fonksiyon bozuklukları
İntrauterin gelişme geriliği
Oligohidramniyos saptandığında, gebeliğin son ayında ise veya gün aşımı varsa bebek doğurtulur. Daha erken dönemde görülürse ve bebekte bir anomali saptanmamışsa, amniyoinfüzyon yöntemiyle amniyon boşluğuna sıvı verilmesi uygulanabilir. Amniyoinfüzyon yöntemi her zaman başarılı olamamakta ve erken doğum engellenemeyebilmektedir.

“”X 5 aylık bebeğin burnu tıkanırsa X yeni doğan bebeğin yüzü kızarması nedeni X 9 aylık bebek grip X bebek burun damlası bütün olarak “”

Bir önceki zayıflama yazımız olan Fibroadenom (Fibrokist) - İbrahim Saraçoğlu başlıklı makalemizde kasik agrilarina sifali bitkiler, kemik ağrısı kesen bitki ve keten tohumunun zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzerler konular ;

Etiketler:, , ,