Erkek cinsel işlev bozuklukları içinde en nadir görülen bozukluklardan biridir.
1970’lerde Masters ve Johnson tarafından erken boşalmanın karşıtı olarakejakulatuar refleksin özel bir engellenmesi sonucunda erkeğin vajina içinde boşalamaması şeklinde tanımlandı. LoPiccolo ise ejakulatuar yetersizlik terimini eşinin uyarısıyla orgazma ulaşamayan erkekler için kullandı.
 Geç Boşalma
DSM-IV’de ise erkekte orgazm bozukluğu sınıflamasında yer alır ve yoğunluğu ve süresi yeterli bir cinsel etkinlik sırasındaolağan bir cinsel uyarılma evresi sonrasısürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi ya da olmaması şeklinde tanımlanmıştır.
Erkeğin cinsel ilişki sırasında geç boşalması veya hiç boşalamaması durumudur. Ketlenmiş boşalma da denir. Bazen bu duruma ejakülatuar yetmezlik yani ejaculatory incompetence adı da verilir. Birleşme sırasında orgazma ulaşılamaz. Birleşmenin uzatılmasına karşın boşalma gerçekleşmez ancak ilişki sırasında ya da sonrasında yapılan mastürbasyonla boşalma sağlanabilir. Genellikle eşli cinsel etkinliklerde ortaya çıkmakla beraber gençlerde masturbasyon sırasında da görülebilir. Hatta bu hastalarda uyku sırasında gece boşalmaları da görülür. Bu sorun bir hastalığa veya bir ilaca bağlı olmadığı sürece masturbasyon esnasında ortaya çıkmazcinsel ilişki sırasında görülür. Yani mastürbasyonla normal sürede boşalma olur.
Geç Boşalmanın Nedenleri

*Performans anksiyetesi
*Çok sık masturbasyon yapma
*Masturbasyona alışma
*Eşe duyulan kızgınlık veya tek taraflı doğum kontrol kararı gibi öğrenilmiş bir davranış
Geç Boşalmanın Tedavisi

Bedensel bir anormallik yoksasorun sadece psikolojik kaynaklı ve cinsel eşin varlığında ortaya çıkıyor ise tedavidecinsel terapi ve cinsel terapi içinde düzenli bir cinsel yaşamın mümkün olduğu bir eş zorunlu olmaktadır. Cinsel terapinin süresi geç boşalmanın şiddetine göre 3 hafta ile 3 ay arasında değişmektedir. Cinsel terapinin başarısı diğer cinsel sorunlar kadar yüksek değildir.
Geç Boşalma Hakkında Bilinmeyenler

*Hiçbir zaman boşalma olmuyorsa bedensel bir nedenden kaynaklanma olasılığı çok yüksektir ve bir üroloji uzmanı tarafından incelenmesi gereklidir.
*Geç boşalan erkeklerde cinsel organların yapısı ve işlevi normaldir.
*Geç boşalan erkeklerde bedensel gelişimde gecikme söz konusu değildir.

Bir önceki zayıflama yazımız olan göz seğirmesi nasıl tedavi edilir başlıklı makalemizde göz altı morlukları en iyi çözüm, gözaltı bakım evde ve gözaltı morlukları nasıl giderilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzerler konular ;

Etiketler:, , ,